Дрони стають все більш звичним і важливим інструментом для фермерів та агрокомпаній, так як дозволяють приймати обґрунтовані рішення, швидко реагувати на проблеми, зменшити витрати та оптимізувати процес вирощування. Основними напрямами застосування дронів у сільському господарстві являються:

  • Візуальний огляд полів та охорона від небажаних гостей.

Один із розповсюджених способів застосування безпілотників в агросекторі, який допоможе якщо не спіймати, то хоча б відлякати надоїдливих крадіжників урожаю, а заодно і візуально оглянути поле з повітряної перспективи.

  • Інвентаризація господарства та обмірні роботи

Оцифровування фермерства та точний підрахунок площі є основою для розумного ведення господарства. Так як зачасту задокументована площа не співпадає з фактичною, і цілком може виявитись, що ваш сусід використовує 10% території, за яку платите ви. Також така неінформованість призводить до повністю неконтрольованих виробничих витрат на паливо, добрива, насіння, які містично можуть зникати у невідомому напрямку. 

  • Агроскаутінг

Найбільш різноманітний напрям в якому: здійснюється збір інформації з поля для контролю якості виконаних робіт (обробки ґрунтів, поливів, прибирань, посіву і інше), вивчаються ростові показники рослин (кількість сходів, висота рослин, площа вегетації, об’єм біомаси), визначається стан рослин (стадії вегетації, активності, здоров’я, наявність хвороб і шкідників), виявляються ризики (забур’яненість, підтоплення, вилягання, викоси) розробляються технічні завдання по обробці полів.

  • Внесення з дронів засобів захисту рослин, добрив, насіння

Напрям, який набуває все більшої популярності, завдяки очевидній економії, порівняно з традиційною наземною технікою.

Якщо з метою застосування ви вже визначилися, то наступна задача - вибір дрону, не така вже й проста серед такого широкого асортименту. Розглянемо найкращі варіанти для кожного з напрямів.

Для охорони та візуального огляду полів наразі найпопулярніший варіант DJI Mavic Air 2S з 1-дюймовою CMOS-матрицею, компактним корпусом та дуже приємною ціною. Якщо ж вам потрібна краща якість зйомки, тоді вас порадує флагманський дрон від dji Mavic 3з неймовірною камерою від Hasselblad4/3 CMOS, телекамерою з цифровим 4-кратним зумом, а також збільшеним часом польоту до 46 хвилин. Якщо ж ви плануєте охороняти ваш урожай навіть вночі, то чудовим варіантом буде дрон з тепловізійною камерою DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, а також візуальною камерою 48 Мп та цифровим 32-кратним зумом. Крім візуального огляду, ви можете використати дані з тепловізора та RGB камери для перетворення в карту(ортофотоплан) в додатковому програмному забезпеченні та аналізувати рослини на вміст води. А при наявності RTK модуля, який забезпечить точність геолокації на сантиметровому рівні здійснювати обміри полів.

Обмірні роботи - наступний напрям застосування дронів. Земельні питання зараз набувають неабиякого значення з впровадженням ринку землі. Зараз не достатньо орієнтуватися на місцевості по лісосмугах, де закінчуються межі ваших земельних ділянок. Для проведення земельної інвентаризації першочергово треба виконати якісні обмірні роботи з визначення контурів ваших оброблюваних полів. Ця інформація дасть можливості для аналізу земельних питань та використання точних контурів в техніці при роботі на полях. 

Основі вимоги: можливість здійснення маршрутної зйомки, достатня роздільна здатність та наявність RTK модуля. Останнє - бажано, але необов’язково. Обміри можливо здійснювати і дроном без RTK модуля, але тоді необхідно використання опорних точок, встановлення яких потребує GNSS прилада та додатково 75% часу на польові роботи. В такому випадку підходить DJI Phantom 4 Pro V2.0, але якщо ви бажаєте піти більш прогресивним шляхом, то кращий варіант

DJI Phantom 4 RTK

P4 RTK Render

Phantom 4 RTK є ідеальним інструментом для картографування полів. Цей дрон створює точні карти завдяки модулю RTK , який інтегрований безпосередньо в дрон. Нова система TimeSync постійно вирівнює польотний контролер, камеру та модуль RTK для фіксованих даних про позиціонування, яким ви можете довіряти. Даний дрон досить універсальний і широко використовується в геодезії та будівництві, а також охоплює деякі аспекти агроскаутінгу - аналізу рослинності, виявлення ризиків та визначення ростових показників рослин. 

Агроскаутінг - це основний напрямок залучення дронів у агро-підприємствах. Агрономи та люди які несуть відповідальність за максимальний врожай в кінці сезону, 24 години на добу та кожен день піклуються про максимальну вегетацію культур на полях. Виявляючи всі негативні чинники, які можуть цьому завадити. Для цих цілей спеціально створений наступний дрон від DJI це

Phantom 4 Multispectral

Рендер P4M

З даним дроном ви завжди отримуєте актуальну інформацію про здоров’я ваших рослин. Також P4Multispectral має такі приємні особливості як вбудований спектральний датчик сонячного світла, який зменшує вплив нерівномірного сонячного освітлення та дозволяє порівнювати дані за різні дати та модуль RTK, який забезпечує точність геолокації до сантиметра і в тому числі дозволяє здійснювати обміри. Даний дрон, маючи шість сенсорів: у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах дозволить вам створити карти вегетаційних індексів та аналізувати стан рослин, з використанням програмного забезпечення як Pix4DMapper або DJI Terra ви запросто зможете створити карту рекомендацій для диференційованого внесення. 

Загалом використання даних з дрону досить різноманітне і основна їх задача полягає в забезпеченні прийняття раціональних рішень на основі аналізу великої кількості чинників, які впливають на урожайність та прибуток компанії.